SIHP24N65E-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 3 057
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 765
onsemi
In Stock: 776
Infineon Technologies
In Stock: 499
Infineon Technologies
In Stock: 257
In Stock: 37
In Stock: 257
IXYS
In Stock: 5
STMicroelectronics
In Stock: 900
N-Channel 650 V 24A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP24N65E-GE3
DigiKey Part Number
SIHP24N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP24N65E-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHP24N65E-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2740 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
145mOhm @ 12A, 10V