LH1262CACTR
DigiKey Part Number
LH1262CACTRTR-ND - Tape & Reel (TR)
LH1262CACTRCT-ND - Cut Tape (CT)
LH1262CACTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1262CACTR
Description
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Photovoltaic Output 5300Vrms 2 Channel 8-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LH1262CACTR Models
Category
Voltage - Output (Max)
15V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Current - Output / Channel
1µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.26V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Number of Channels
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C