SMC3K26CA-M3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 653
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Upgrade
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
In Stock: 8
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K26CA-M3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K26CA-M3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K26CA-M3/9A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K26CA-M3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V