SMBJ75CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 892
Datasheet
Direct
In Stock: 5 506
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 848
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Comchip Technology
121V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ75CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ75CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ75CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V