FEPB16DT-M3/I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 16A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
FEPB16DT-M3/I
DigiKey Part Number
112-FEPB16DT-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FEPB16DT-M3/I
Description
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Grade
Automotive
Technology
Standard
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
16A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 8 A