BZX584C8V2-HG3-08
DigiKey Part Number
112-BZX584C8V2-HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX584C8V2-HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX584C8V2-HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584C8V2-HG3-08
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
6 Ohms