BZT03C20-TR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 112-BZT03C20-TR-ND - Tape & Reel (TR) 112-BZT03C20-TRCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT03C20-TR |
Description | DIODE ZENER 20V 1.3W SOD57 |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 20 V 1.3 W ±6% Through Hole SOD-57 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 15 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature 175°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6% | Supplier Device Package SOD-57 |
Power - Max 1.3 W | Base Product Number |