5KP11A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 483
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
18.2V Clamp 275A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP11A-E3/73
DigiKey Part Number
5KP11A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP11A-E3/73
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
275A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V