TMC0506R000FE02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 63
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 648
Direct
Riedon products by Bourns
In Stock: 1 460
6 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
TMC0506R000FE02
TMC0506R000FE02
TMC0506R000FE02
DigiKey Part Number
TMC50-6.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMC0506R000FE02
Description
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMC0506R000FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
6 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W