RWR78S1691FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.69 kOhms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR78S1691FRRSL
DigiKey Part Number
RWR78S1691FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78S1691FRRSL
Description
RES 1.69K OHM 10W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78S1691FRRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
R (0.01%)