RH050R5000FC02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
500 mOhms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH050R5000FC02
DigiKey Part Number
RHD-.50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH050R5000FC02
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RH050R5000FC02 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
500 mOhms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W