IHLP1212BZEZ1R2M1Z
DigiKey Part Number
541-IHLP1212BZEZ1R2M1ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP1212BZEZ1R2M1Z
Description
FIXED IND 1.2UH 7.3A 23.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Molded Inductor 7.3 A 23.4mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
23.4mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
50MHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.8A