CW005R2700JE12
DigiKey Part Number
541-CW005R2700JE12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW005R2700JE12
Description
RES 0.27 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)