CRCW0603330RJNEA
DigiKey Part Number
541-330GTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-330GCT-ND - Cut Tape (CT)
541-330GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0603330RJNEA
Description
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0603330RJNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)