CMF60249R00BEBF
DigiKey Part Number
CMF60249R00BEBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF60249R00BEBF
Description
RES 249 OHM 1W .1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
249 Ohms ±0.1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMF60249R00BEBF Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)