MRS16000C1001FCT00
DigiKey Part Number
BC3915CT-ND - Cut Tape (CT)
BC3915TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS16000C1001FCT00
Description
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRS16000C1001FCT00 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)