MKT1817333014D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
TDK
0.033 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
MKT1817333014D
DigiKey Part Number
MKT1817333014D-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKT1817333014D
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V