MAL219366271E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 318
Datasheet
In Stock: 0
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 320mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219366271E3
DigiKey Part Number
56-MAL219366271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219366271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.62 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.43 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
320mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C