BFC237035103
DigiKey Part Number
56-BFC237035103CT-ND - Cut Tape (CT)
56-BFC237035103TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237035103
Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
250V