TEQ 20-2415WIR
DigiKey Part Number
1951-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEQ 20-2415WIR
Description
DC/DC CONVERTER 24V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 833mA 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEQ 20-2415WIR Models
Category
Current - Output (Max)
833mA
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 93°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V