TPWR7904PB,L1XHQ
DigiKey Part Number
264-TPWR7904PBL1XHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPWR7904PBL1XHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPWR7904PBL1XHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPWR7904PB,L1XHQ
Description
MOSFET N-CH 40V 150A 8DSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 150A (Ta) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-DSOP Advance
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPWR7904PB,L1XHQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6650 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
960mW (Ta), 170W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-DSOP Advance
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.79mOhm @ 75A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA