TPN7R506NH,L1Q
DigiKey Part Number
TPN7R506NHL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPN7R506NHL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPN7R506NHL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN7R506NH,L1Q
Description
MOSFET N-CH 60V 26A 8TSON
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 26A (Tc) 700mW (Ta), 42W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPN7R506NH,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta), 42W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 13A, 10V