TPH2R306NH1,LQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPH2R306NH1,LQ |
Description | UMOS9 SOP-ADV(N) PD=170W F=1MHZ |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 136A (Tc) 800mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 50A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6100 pF @ 30 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 800mW (Ta), 170W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5.75) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6.5V, 10V | Package / Case |