TCR8BM105A,L3F
DigiKey Part Number
264-TCR8BM105AL3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR8BM105AL3FCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR8BM105AL3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR8BM105A,L3F
Description
IC REG LINEAR 1.05V 800MA 5-DFNB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 5-DFNB (1.2x1.2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR8BM105A,L3F Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
36 µA
Series
PSRR
98dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
5-DFNB (1.2x1.2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.24V @ 800mA