D1MPC1206QR020FF-T5
DigiKey Part Number
4463-D1MPC1206QR020FF-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1MPC1206QR020FF-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1MPC1206QR020FF-T5
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)