BAT-HLD-012-SMT-TR
DigiKey Part Number
BAT-HLD-012-SMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAT-HLD-012-SMTCT-ND - Cut Tape (CT)
BAT-HLD-012-SMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT-HLD-012-SMT-TR
Description
BATTERY RETAINER COIN 12MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Battery Retainer Coin, 12.0mm 1 Cell SMD (SMT) Tab
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAT-HLD-012-SMT-TR Models
Category
Number of Cells
1
Mfr
Battery Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
PCB, Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Battery Type, Function
Coin Cell, Retainer
Height Above Board
0.140" (3.55mm)