ANT-916-CW-HWR-RPS
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-HWR-RPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-HWR-RPS
Description
RF ANT 916MHZ WHIP TILT RP-SMA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Tilt RP-SMA Male Connector Mount
EDA/CAD Models
ANT-916-CW-HWR-RPS Models
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
1.2dBi
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
5.591" (142.00mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
900MHz ~ 930MHz