YACT20MG16JN000000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Image for YACT20MG16JN000000 is not available
YACT20MG16JN000000
DigiKey Part Number
YACT20MG16JN000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YACT20MG16JN000000
Description
SQUARE FLANGE RECETACLE
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Composite
Mfr
Shell Material
Composite
Series
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
16
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
750VAC, 1050VDC
Shell Size - Insert
21-16
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C