FK26X7R2J333KN000
DigiKey Part Number
445-FK26X7R2J333K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X7R2J333KN000
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FK26X7R2J333KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)