FA28C0G2A391JNU00
DigiKey Part Number
445-FA28C0G2A391JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G2A391JNU00
Description
CAP CER 390PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA28C0G2A391JNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)