FA16X7S2A155KRU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FA16X7S2A155KRU06
DigiKey Part Number
FA16X7S2A155KRU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16X7S2A155KRU06
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA16X7S2A155KRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)