C2012X8R2A333K125AB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C2012X8R2A333K125AB |
Description | CAP CER 0.033UF 100V X8R 0805 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C2012X8R2A333K125AB Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Series | Features High Temperature |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) |