C1608X7R1A225K080AC
DigiKey Part Number
445-5958-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5958-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5958-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1A225K080AC
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608X7R1A225K080AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)