C1608C0G2E181K080AA
DigiKey Part Number
445-14036-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14036-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G2E181K080AA
Description
CAP CER 180PF 250V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
180 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608C0G2E181K080AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)