B65981Q0250K097
DigiKey Part Number
495-B65981Q0250K097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65981Q0250K097
Description
FERRITE CORE PQ 250NH N97 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N97 Ferrite Core PQ Type 1.969" (50.00mm) Length 1.260" (32.00mm) Width Diameter 0.984" (25.00mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65981Q0250K097 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.342
Series
Effective Length (le) mm
113.0
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 50 x 50
Finish
Uncoated
Material
N97
Height
0.984" (25.00mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Length
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±10%
Width
1.260" (32.00mm)