B58031I7504M002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 863
Datasheet
0.5 µF ±20% 700V Ceramic Capacitor Nonstandard SMD
TDK EPCOS CeraLink Capacitors | Digi-Key Daily
B58031I7504M002
DigiKey Part Number
495-7222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58031I7504M002
Description
CAP CER 0.5UF 700V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Profile, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Strip
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Nonstandard SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.427" L x 0.309" W (10.84mm x 7.85mm)