ANT167250ST-1210A1
DigiKey Part Number
445-ANT167250ST-1210A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-ANT167250ST-1210A1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-ANT167250ST-1210A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT167250ST-1210A1
Description
MULTILAYER CHIP ANTENNA FOR UWB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA General Purpose Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT167250ST-1210A1 Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
TDK
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.58
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gain
8.1dBi
Part Status
Active
Power - Max
1 W
RF Family/Standard
General ISM
Termination
Solder
Frequency Group
SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
7.25GHz
Height (Max)
0.018" (0.45mm)
Frequency Range
6.2GHz ~ 8.3GHz