CUS350MP-1000-48
DigiKey Part Number
285-CUS350MP-1000-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS350MP-1000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS350MP-1000-48 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
7.20" L x 3.46" W x 1.73" H (183.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
7.3 A