CCG10-24-05SR
DigiKey Part Number
285-CCG10-24-05SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG10-24-05SR
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCG10-24-05SR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, OCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.46" H (19.0mm x 12.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
IEC, UL, CSA, EN, CE, UKCA
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
10 W