MSASJ105SB7474KFNA01
DigiKey Part Number
587-MSASJ105SB7474KFNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MSASJ105SB7474KFNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MSASJ105SB7474KFNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASJ105SB7474KFNA01
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSASJ105SB7474KFNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)