CB2518T331K
DigiKey Part Number
587-3039-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3039-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3039-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB2518T331K
Description
FIXED IND 330UH 140MA 9.1 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 140 mA 9.1Ohm Max 1007 (2518 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB2518T331K Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
9.1Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007 (2518 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
40mA