RZW561M1VBK-1025S
DigiKey Part Number
4403-RZW561M1VBK-1025S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW561M1VBK-1025S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
907.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C