RXJ330M1EBK-0511S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Nichicon
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
RXJ330M1EBK-0511S
DigiKey Part Number
4403-RXJ330M1EBK-0511S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXJ330M1EBK-0511S
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
108 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
154 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C