STS5DNF60L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STS5DNF60L |
Description | MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 60V 5A 2W Surface Mount 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STS5DNF60L Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Manufacturer STMicroelectronics | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15nC @ 4.5V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1030pF @ 25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 2W |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Grade Automotive |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Qualification AEC-Q101 |
FET Feature Logic Level Gate | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A | Supplier Device Package 8-SOIC |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 2A, 10V | Base Product Number |