STPS5L60S
DigiKey Part Number
497-8487-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8487-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8487-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5L60S
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
STPS5L60S Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
220 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 5 A