STPS2L30A
DigiKey Part Number
497-3759-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3759-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3759-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2L30A
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 2A Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
STPS2L30A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 2 A