LD3985M33R
DigiKey Part Number
497-3504-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3504-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3504-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD3985M33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LD3985M33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA