BZW06-5V8
DigiKey Part Number
497-12038-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12038-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW06-5V8
Description
TVS DIODE 5.8VWM 13.4V DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
13.4V Clamp 298A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW06-5V8 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
298A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
4000pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.4V