ME240A4851F01
DigiKey Part Number
271-3050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME240A4851F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 240 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.40" L x 4.25" W x 1.85" H (213.4mm x 108.0mm x 47.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
240 W