BMH1902P21A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1902P21A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1902P21A2A
Description
MOTOR 190MM IP65 NOKEY ENC SINGL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 6.07kW 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1902P21A2A Models
Category
RPM
4000 RPM
Manufacturer
Schneider Electric
Torque - Rated (oz-in / mNm)
4106.7 / 29000
Series
Power - Rated
6.07kW
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 7.480" x 7.480" (190.00mm x 190.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
1.500" (38.10mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Voltage - Rated
480VAC